Wielka Brytania słynie z najlepszych w skali światowej wyższych uczelni. To jeden z powodów, które skłaniają do studiowania w UK. Kształcenie się na prestiżowych uczelniach zagranicznych to skuteczny sposób na rozwijanie pasji oraz zainteresowań, a także znalezienie pracy, która spełni nasze oczekiwania. Wyjaśniamy, w jaki sposób dostać się na uczelnię w Wielkiej Brytanii.

Dlaczego warto studiować w UK?

Studia zagraniczne to coraz chętniej wybierana opcja kształcenia, która gwarantuje wiele korzyści. Oprócz możliwości poznawania świata oraz nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni z osobami różnych narodowości studia w Anglii są także jednym z najlepszych sposobów na zdobycie wykształcenia, które zaprocentuje sukcesami zawodowymi. Uczelnie w Wielkiej Brytanii cechuje nie tylko bardzo wysoki poziom kształcenia, ale także indywidualne i partnerskie podejście wykładowców. To ogromny plus, który pozwala wynieść z nauki znacznie więcej niż jedynie wiedzę teoretyczną. Dodatkowym atutem studiowania w UK jest możliwość zdobywania wiedzy w małych grupach studentów, co przekłada się na efektywność procesu kształcenia. Nie bez znaczenia jest także doskonałe wyposażenie uczelni oraz dostępność materiałów i pomocy dydaktycznych.

Jak dostać się na uczelnię wyższą w Anglii?

Proces rekrutacji na studia w UK przebiega inaczej niż w Polsce. W przypadku studiów I stopnia za nabór odpowiada Universities and Colleges Admissions Service (UCAS). Z tego względu pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, chcąc studiować w UK, jest dokonanie rejestracji na stronie UCAS oraz wybór interesującego nas kierunku, a jest w czym wybierać, bo do dyspozycji studentów jest kilkaset uczelni, które oferują kilkadziesiąt tysięcy kierunków kształcenia. Aby uniknąć błędów, które mogą skutkować utratą szansy, jaką jest studiowanie w UK, warto korzystać z pomocy doradców akademickich. Ich wsparcie oraz fachowe rady okazują się niezwykle cenne i pomagają łatwiej przejść przez cały proces aplikacji na zagraniczne uczelnie. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie się do aplikacji poprzez uczestniczenie w dodatkowych zajęciach i kursach, które pozwalają konkurować z najlepszymi i bez problemów dostać się na prestiżową uczelnię wyższą.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby aplikować na uczelnię w UK?

Aby aplikować na studia w UK, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Oprócz świadectwa ukończenia szkoły średniej wraz z wykazem zaliczonych przedmiotów oraz zdobytych ocen niezbędny są także list motywacyjny i referencje od przynajmniej jednego nauczyciela. Niekiedy aplikacja uwzględnia także dodatkowe dokumenty, które wymagane są podczas ubiegania się o miejsce np. na kierunkach artystycznych. Do takich dokumentów zaliczamy m.in. portfolio prac przyszłego studenta.