Egzamin SAT to inaczej amerykańska matura, która jest głównym testem używanym do selekcji studentów chcących uczęszczać na jedną z amerykańskich uczelni. Co warto wiedzieć o tym egzaminie, z czego dokładnie się składa, a także czym różni się od polskiej matury?

Z czego dokładnie składa się matura SAT?

Scholastic Assessment Test składa się z dwóch części, czyli ogólnej (sprawdzana jest umiejętności pisania, czytania ze zrozumieniem, a także znajomość zagadnień z matematyki) oraz konkretnych testów przedmiotowych (wybór testu z przedmiotów ścisłych, historii, literatury oraz języków obcych) najczęściej wymagane są testy z 2 przedmiotów.

Czas trwania testu z wiedzy ogólnej to od trzech godzin do trzech godzin i pięćdziesięciu minut w przypadku pisania dodatkowego eseju. Natomiast testy przedmiotowe trwają godzinę.

Jaka jest punktacja w przypadku amerykańskiej matury SAT?

Łączna liczba punktów, którą można otrzymać za część ogólną to 1600 oraz 24 oczka za przygotowanie eseju. W praktyce jednak egzaminu nie można nie zdać. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku chęci dostania się na wyżej notowane uczelnie, najlepiej przekroczyć sumę 1400 punktów. Na topowe zazwyczaj trzeba uzyskać co najmniej 1500.

W celu uzyskania możliwie jak najwyższego wyniku konieczne jest nie tylko rozwinięcie umiejętności językowych i zgromadzenie wiedzy teoretycznej, ale także wiedza o tym, jak sprawnie i możliwie szybko rozwiązać egzamin SAT. Jest to niezbędne przede wszystkim ze względu na ograniczenia czasowe, które okazują się być dla wielu osób największym wyzwaniem.

Jak widać amerykańska matura w sposób znaczący różni się od polskiej. Dlatego też, aby móc ją zdać, trzeba dokładnie poznać strukturę samego egzaminu oraz wymogi, które stawia się przed osobami podchodzącymi do testu. Takim przygotowaniem zajmuję się również w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Chcesz uzyskać więcej informacji? Serdecznie zachęcam do kontaktu.